V hlavní roli silikon: jak na dilatační spáru do koupelny či kuchyně

27.03.2020

Asi každý řemeslník viděl za svoji praxi hodně zdařilé i naopak hodně nepovedené dilatační spáry. Jde o zdánlivě jednoduchý úkol, při kterém se však dá napáchat spousta škod. Často zbytečně. Jak postupovat, aby výsledek vypadal co nejlépe a aby spára sloužila co nejdéle?

Pryč se starým silikonem 

Patříte mezi ty šťastnější pracanty, pokud se chystáte spárovat nový povrch bez předchozích vrstev silikonu. Znamená to, že vás čeká o poznání méně práce. V opačném případě je samozřejmě potřeba nejdříve vysloužilý materiál odstranit. Pomůže vám ostrý nůž nebo speciální špachtle, která je právě pro odstraňování starého silikonu určena. Pokud špachtli nemáte, pracujte opatrně. S ohledem na materiál i vlastní zdraví. Poškrábaný povrch dokáže pokazit den, pořezaná ruka i více dní. 

Při sebevětším snažení se vám nikdy nepodaří předchozí vrstvu silikonu kompletně odstranit. Můžete si pomoct a očistit spáru některým z našich přípravků Lithofin (Lithofin KF Silikonentferner), nebo přípravkem Ardex SG. Jako u všech ostatních pojidel, i pro silikon platí, že jakékoliv separační částice jako prach nebo mastnota snižují jeho funkčnost. 

Silikon do spáry 

Jakmile je spára suchá a čistá, můžete do ní nanést s pomocí ruční pistole silikon. Dbejte na plynulost tahu, který vám zajistí funkční spáru. Nanášení musí být opravdu plynulé a precizní. Jakékoliv pozdější úpravy silikonu jsou spíše vyloučené, výsledek obvykle nevypadá dobře. 

Jakmile nanesete silikon po celé délce spoje, můžete jeho povrch vyhladit. Nejčastěji tak lidé činí prstem namočeným v saponátu. Díky němu prst po silikonu hladce klouže a spára zůstává čistá a hladká. Pokud postrádáte v ruce potřebnou jistotu, můžete použít speciální gumovou stěrku. Ta vám pomůže k bezchybné spáře. 

A co když silikon při aplikaci ulpěl i na místech, kde není žádoucí? Dokud nezaschne, snadno jej odstraníte ředidlem. Poté už pouze mechanicky. 

Náš tip 

V koupelnách, kuchyních a dalších prostorách, kde jsou dilatační spáry vystavovány vlhku, oceníte vlastnosti sanitárního silikonu Ardex SE. Silikon s protiplísňovou úpravou je také odolný vůči povětrnostním podmínkám a UV záření, bez obav jej tedy můžete aplikovat i venku. Vyčistíte jej snadno běžnými údržbovými prostředky. 

A pozor: U betonu, omítek, přírodního kamene a jiných savých povrchů nejdříve ošetřete spáru a její okolí primerem ARDEX SP 1, u nesavých povrchů jako je kov, plast nebo sklo zase použijte primer ARDEX SP 2. Univerzálnost už tak dost univerzálního silikonu tím ještě podpoříte. 

Máte v hledáčku i jiná pojiva? Račte prostudovat naši nabídku