Lepidlo koberec | ARDEX.cz

Jak položit koberec

30.08.2019

Dobrá zpráva na začátek. Na pokládání koberce je nejsložitější správně vybrat lepidlo. Postup je mnohem jednodušší, než když lepíte třeba linoleum nebo kachličky. Pokud máte lepidlo, koberec a odhodlání, můžete se pustit do díla. 

Pryč se starým lepidlem 

Pokud koberec měníte, prvně se samozřejmě potřebujete zbavit toho starého. Uvolněte případné soklové lišty. Použijte dláto, buďte opatrní na okolní zdi. Hákovým nožem nařežte starý koberec na pruhy, s nimiž se vám bude snáze manipulovat. Špachtlí odstraňte zbytky starého lepidla. Buďte pečlivý. I přes tlustý koberec ucítíte sebemenší nerovnost. Pokud staré lepidlo odolává, zapůjčte si kobercový stripovací stroj. Zbytky lepidla odstraňte brusným papírem nebo bruskou

Případné díry opravte pomocí stěrky a stěrkové hmoty. Jakmile stěrková hmota zaschne, povrch očistěte a ošetřete penetrací. 

Před nanášením lepidla  

Jakmile se penetrace vsákne, můžete pokládat koberec. Vlas koberce položte směrem hlavního pohledu do místnosti. Směr vlasu zjistíte snadno rukou. 

Koberec rozprostřete, vyhlaďte ručně nebo s pomocí hladké fošny, zkraťte přesahy. Na každé strany stačí rezerva 5 cm. Kolem topeňových trubek, trámů nebo vystouplých rohů proveďte uvolňovací řezy

U vystouplých rohů vedete řez šikmo pod úhlem asi 45°, v ostatních případech svisle od kraje směrem do středu místnosti. 

Pokud vám na vykrytí celého prostoru nestačí jeden kus koberce, vytvořte si v místě styku dvou kusů koberce překryv o šířce asi 20 cm

Takto rozprostřený koberec musíte nechat 24 hodin “odpočinout”.

Den D: lepení koberce  

Koberec se za den přizpůsobí místnosti a vy jej budete moci nalepit nastálo. Odtáhnetě koberec zhruba do poloviny místnosti. Pokud máte v místnosti překryv, tahejte koberec rovnoběžně s překryvem/se směrem vlasu. 

Rozmíchejte si lepidlo na koberce, část vylijte na podlahu a rozetřete stěrkou. K roztírání lepidla na koberce slouží ozubená špachtle typu B2. Lepidlo roztírejte rovnoměrně. 

Nanesené lepidlo nechte zavadnout. Povrch nesmí být vlhký, jen lehce lepivý. Pak můžete pokládat. Poté koberec vyhlaďte. 

Překryv nechte na závěr. Položte na místo styku dvou pásů koberce železné pravítko a přitlačte k němu nůž s trapézovou čepelí. Čepel musí být ostrá, aby projela oběma vrstvami zároveň. 

Vytáhněte uříznutý spodní pás koberce a uhlaďte vlas tak, aby spoj nebyl vidět. Horní část odložte stranou pro případ, že hodláte pokládat soklové lišty. 

Koberec na zemi, nůž do ruky  

Koberec nalepen, můžete dolaďovat. V rozích místnosti seřežte hákovou čepelí přebývající části. Naměřte a nařežte si soklové lišty. Odměřte si ze zbytků koberce odřezky, které budete do lišt nasouvat. 

Pamatujte na směr vlasu koberce! Když se směr vlasu sousedících pásků v soklové liště rozbíhá, místnosti to nelichotí. K přichycení soklové lišty znovu použijte lepidlo nebo drobné hřebíky. 

Chystáte se pokládat koberec? Buďte chytří, volte kvalitní lepidla na koberce od Ardexu.