Silikonové tmely | ARDEX.cz

Silikonové tmely – ideální do koupelen a kuchyní

06.08.2019

Vyplnit spáry mezi dlaždicemi spárovací hmotou na rovném povrchu je poměrně jednoduché. Pokud ale řešíte, jak utěsnit místa, kde na sebe navazují zdi, popřípadě kde se střetávají různé typy materiálů, budete muset sáhnout po silikonových tmelech. 

Nedejte vlhku šanci

Silikonový tmel je velmi vhodný k utěsňování nejrůznějších spár, na které může dlouhodobě působit voda, teplo nebo UV záření. To z něj dělá neocenitelného pomocníka při instalaci van, umyvadel nebo výlevek. V místech se zvýšenou vlhkostí se používá sanitární silikon, který obsahuje látky zamezující růstu plísní. Dávejte si ale pozor, jaký typ si kupujete. 

  • sanitární (acetátový) silikon – pokud si jeho složení neprostudujete už v obchodě, bude vám jasné po otevření tuby. Acetátový silikon obsahuje kyselinu octovou, která při vytvrzení zajišťuje pružnost materiálu. Zápach ničemu neškodí, ale přítomnost kyseliny octové dělá z toho silikonového tmelu nevhodný materiál pro práci na betonovém podkladu (mohlo by dojít k rozrušení struktury). Výborný je na spojování kovů, skla a keramiky, dá se použít i na izolaci akvárií. V našem sortimentu hledejte tento typ výrobku pod názvem ARDEX SE
  • neutrální silikon – je bez zápachu. Tento typ silikonu budete potřebovat, pokud instalujete akrylátovou vanu, popřípadě utěsňujete spáry v mramoru, granitu a podobných materiálech. I proto ho v našem sortimentu najdete pod názvem silikon na přírodní kámen

Dbejte na čistotu

Máte vybraný správný tmel? Než ho použijete, zkontrolujte, zda máte dobře připravený podklad. Ten by měl být čistý a zbavený mastnoty. Nikdy nelepte novou vrstvu silikonového tmelu na starou, zvlášť pokud ta starší vykazuje známky plísně. Pokud vám starý nános nejde odstranit, použijte toluen nebo speciální rozpouštědlo silikonu. 

Spára, kterou budete vyplňovat, by měla mít aspoň 5mm šířky. 

Pokud se chcete vyhnout ušpinění, oblepte si spáru papírovou maskovací páskou. Pak naneste silikon, nechte ho lehce zaschnout a uhlaďte mokrou houbičkou nebo prstem. 

Životnost silikonem vyplněných spár je uváděna kolem 10 let. Vždy ale záleží na prostředí. Pokud se vám začnou objevovat na spáře první tečky plísně, je na čase řešit nový nátěr. 

Podívejte se produkty v kategorii Spárovací hmoty a silikony.