Lepení linolenum | ARDEX.cz

Lepím linoleum, zn. sám

30.08.2019

Pokud máte zdravé ruce, není důvod, proč byste nalepení linolea nezvládli sami. Možná máte pokládání linolea už za sebou a chybí vám jen správné lepidlo. Pokud lepíte poprvé, držte se návodu. Lepení linolea není věda.

Staré musí pryč

Dosluhující linoleum nařežte hákovým nožem na pruhy široké zhruba dvacet centimetrů. Bude se vám s nimi dobře manipulovat.

Pokud dáváte pryč předchozí podlahovou krytinu, musíte pečlivě odstranit staré lepidlo. Použijte dláto a špachtli. Šťastnější jsou v této fázi majitelé ručních brusek. Práce bude rychlejší a snazší.

Odstraňte, co se dá a zahlaďte nerovnosti.

Rovný povrch hraje prim

Další na scéně je penetrace. Naneste ji válcem.

Existují různé druhy a každá se hodí na jiný povrch. Například pro savý podklad je třeba zvolit hloubkovou penetraci. To ale zrovna nemusí být váš případ. Zkrátka pamatujte při výběru na to, že si penetrace musí “rozumět” s povrchem.

Následuje vyrovnávací hmota. Držte se návodu a jakmile namícháte ideální konzistenci, vylijte hmotu postupně po částech na podlahu a vyrovnávací stěrkou ji rozetřete. Pracujte svižně, hmota rychle schne.

Vrstvu nakonec provzdušněte válcem s hroty, necht zaschnout a zbruste hrubým brusným papírem.

Povrch očistěte od nečistot a prachu.

Pokládání linolea

Na vyrovnávací hmotu naneste válcem další vrstvu penetrace.

Jakmile se penetrace vsákne, čeká vás prvotní pokládka linolea. Pokud budete pokládat více pruhů linolea, umístěte spoje tam, kde budou nejméně “vadit”. Pamatujte také na vzor. Možná vám pootočený o 90° bude lépe ladit s kachličkami, motivem na nábytku a tak dále.

Na překrytí mezi dvěma pruhy pokrývky si nechte k dobru asi deset centimetrů a posuňte kusy linolea vzájemně tak, aby na sebe vzor navazoval.

Kde je to třeba, tam proveďte hákovým nožem odlehčovací řezy. Kolem překážek svisle směrem od okraje ke středu, kolem vystouplých rohů pod úhlem 45°.

Jakmile budete hotovi, nechte linoleum linoleem a vraťte se za 24 hodin.

Lepidlo, válec a jde se na věc

Můžete začít s lepením.

Naneste lepidlo na linoleum maximálně na polovinu výměru místnosti. Do rohů štětcem, do prostoru válcem. Nechte vrstvu zavadnout. Nesmí být mokrá, jen lehce lepivá.

Jakmile položíte linoleum zpět, okamžitě začněte povrch vyhlazovat. Poslouží vám kus dřevěné desky obalený látkou.

K seřezu překryvů linolea použijte ostrou trapézovou čepel. Na překryv přiložte kovové pravítko, přiložte k němu čepel a pořádně přitlačte. Obě vrstvy linolea musíte prořezat najednou.

Jakmile dokončíte řez, vytáhněte spodní kus. Pokud jste při vzájemném přikládání linolea postupovali správně, vzory by vám na sebe měly hezky navazovat.

Postup opakujte při nalepování zbylé části linolea: naneste lepidlo, nechte poschnout, položte linoleum, vyhlaďte, prořízněte překryv, vytáhněte spodní kus.

Do spoje mezi pásy linolea naneste pomalu prostředek na svařování za studena. Buďte opatrní, prostředek nemůže vytéct mimo spáru.

Finální prořízka

Nakonec odřežte všechno, co přebývá. Malé šikmé řezy proveďte trapézovou čepelí, zbylé hákovým nožem.

Pokud se linoleum například ve dveřích setkává s další krytinou, překryjte spoj přechodovým profilem. Skrz dírky v profilu si na podlahu vyznačte fixem body, provrtejte, zatlučte hmoždinky, připevněte profil.

Přechod mezi podlahou a okolními stěnami zakryjte soklovými lištami. Lišty nemusí sedět na milimetry, rozestupy můžete zakrýt spojkami. Připevnit je můžete opět pomocí lepidla nebo drobnými hřebíky.

Na trhu jsou i duté lišty k ukrytí kabelů.

To je vše, co potřebujete vědět. A pro kvalitní lepidla na linoleum nemusíte chodit daleko, podívejte se do naší nabídky.