Hydroizolace koupelny | ARDEX

Kvalitní hydroizolace koupelny

06.08.2019

Koupelny jsou hned po verandách a balkonech nejnamáhanější prostory v bytě či domě, aspoň co se vlhkosti týče. Výhoda je v tom, že na ně nepůsobí povětrnostní podmínky a množství vody, které se objeví na podlaze, můžete poměrně snadno ovlivnit. Na druhou stranu, je nesmysl spoléhat se na to, že po koupeli vše pečlivě vytřete a do spár mezi kachličky nic nezateče. Stačí mikrotrhlinky a v dlouhodobém horizontu máte zaděláno na problém. Může to být neustále se objevující plíseň, vyboulení a odlepení kachliček, v nejhorším případě vlhké skvrnky na stěně vedlejšího pokoje. Chcete se tomu vyhnout? V tom případě věnujte pozornost výběru kvalitní hydroizolační stěrky pod obklady. 

Izolační hmota patří všude tam, kde stříká voda

Ať už rekonstruujete koupelnu v paneláku, nebo plánujete novostavbu, rozhodněte se předem, zda chcete sprchový kout, vanu nebo obojí. Podle toho si pak rozvrhnete a označíte, do jaké výšky je třeba izolační hmotu natáhnout a jaké množství budete potřebovat. Pro izolaci koupelen se používají dvousložkové hydroizolační stěrky, jako je například Ardex 8+9. Než začnete natírat, pečlivě zkontrolujte povrch. Pokud je z nasákavého materiálu, počítejte se zdržením, protože pravděpodobně budete muset použít penetrační nátěr. U nenasákavých materiálu ohlídejte, aby byl povrch čistý a suchý.

Dejte pozor na rohy a spáry

Jakmile máte podklad připravený, můžete začít natírat. První přijdou na řadu rohy a místa, kde se podlaha stýká se stěnou. Izolační hmotu rozetřete pečlivě až do krajů a poté vložte těsnící prvky. Vhodný je například těsnící set Tricom, který obsahuje těsnící manžety pro spáry i pro rohy. Poté už můžete hydroizolační stěrku aplikovat na celou plochu, kterou jste si označili. Izolaci je třeba nanést ve vrstvě silné aspoň jeden milimetr a vrstvy se natírají kolmo na sebe (respektive vodorovně a svisle). Po zaschnutí stěrky můžete začít s obkládáním celého prostoru. 

Na koupelně se nevyplatí šetřit. Když už vyberete designové kachličky, ujistěte se, že izolace koupelny proběhne se všemi potřebnými náležitostmi. Bylo by škoda kvůli nedbalosti za pár let plánovat novou rekonstrukci. 

Podívejte se na produkty v kategorii Izolace.